خوش آمدید

آماژه، سایتی است با چهار عملکرد:

1- راهنمای سفر

2- آموزش زبان فارسی

3- طراحی سایت و سئو

4- منِ نویسنده

* آماژه در فارسی باستان یعنی اشاره.

ارتباط با آماژه

Email: amojiry at gmail
Phone (Only in Telegram): +98-9356718113
Tehran

گاوهای بی شاخ و دم

صبح هر چقدر هم که زود راه بیفتم بی. آر. تی شلوغ است. مترو هم شلوغ هست ولی نه به اندازه ی بی. آر. تی. شاید «شلوغ» برای کسی که این جا زندگی نمی کند، معنایی متفاوت با منظور من بدهد. «شلوغ» برای ما یعنی از چهار طرف جوری به تو فشار بیاورند که بهتر از هر وقت دیگری استخوان هایت را حس کنی. که یادت برود هر انسان، طبیعتن، در اطرافش حریمی سی سانتی متری دارد که دیگران نباید وارد آن شوند.

در این وضعیت شلوغ و در میان داد و قال های «هول نده آقا»، «برو جلوتر وسط خالیه»، «صلوات بفرست»، «آخ لهمون کردی»، «اون امامزاده رو ول کن برو تو»، «یه کم برو جلو»، «پیاده می شن» و دیگر حرف های هر روزه، بالاخره تصمیم گرفتم از بلبشو بازار ایستگاه توحید چند قدم پایین تر بروم و در ایستگاه نواب سوار بی. آر. تی شوم. چه جالب! این ایستگاه صف دارد. درست که ساختار ایستگاه اجازه نمی دهد صف چندان نظام مند باشد و دو لایه تشکیل می شود و عده ای بالای سکو پشت سر هم هستند و بعد که صف شان تا آخر ایستگاه می رسد، نفرات بعدی پایین سکو صف تشکیل می دهند و این یعنی نفر اول پایین سکو (که در واقع پشت سر نفر آخر بالای سکو است) هم ردیف می شود با نفر اول بالای سکو، اما همین صف هم غنیمتی است. 

به هر حال، در این صف می ایستیم و یکی یکی می رویم بالای بی. آ… نه صبر کنید! کسی هست که با باز شدن درهای اتوبوس یادش می افتد خیلی عجله دارد و بقیه برای تفریح دارند این صف را تحمل می کنند در حالی که او خیلی آدم مهمی است و جدن حقش است که زودتر از بقیه سوار شود، پس بدون آن که به اطرافش نگاه کند و نگاه های ناراحت، عصبانی و متعجب مردم در صف را ببیند، خودش را می چپاند توی شلوغی اتوبوس. صدای «ماااا…» می پیچد توی سرم. نوبت من هم می شود و با یکی دو سانتی متر فاصله از در اتوبوس جا می شوم.

نگاه می کنم به یارو. عجیب است! گاو است اما روی سرش شاخ ندارد، دم هم ندارد اما هر جوری نگاهش می کنم می بینم که گاو است. نمی دانم یک گاو این وقت صبح کجا می تواند کار داشته باشد. ما داریم می رویم اداره، کارخانه، مغازه. اما گاو باید این وقت صبح توی طویله اش باشد و مشغول جنباندن دهانش. البته این گاو نه شیرده است نه گوشت دار. یک گاو لاغرمردنی با ته ریش  و نگاهی که به هیچ کس نمی نگرد. تازه وقتی می آید تو، به آدم ها دستور می دهد: آقا یه کم برید تو که بقیه هم جا شن. در کجا زندگی می کنم؟ جایی که گاوها به آدم ها دستور می دهند؟

فکر می کنم آیا این گاو هم پشت میز می نشیند؟ آیا آن جا هم وقتی ارباب رجوع (چه واژه ی خنده داری!) سراغش می آید، به چشمان ارباب رجوع نگاه نمی کند و صدای «مااا…» می پیچد توی سر آدم های آن جا؟

گاو قصه ی ما شاخ ندارد اما جوری سوار اتوبوس شده که مطمئن نیستم سم نداشته باشد. گاو قصه ی ما لباس مرتبی پوشیده و البته بوی گندی می دهد. در این فکرم که صبح وقتی می خواهد از خانه بیرون بیاید، زنش از زیر پتو صدایش می زند و می گوید: «خداحافظ گوساله ی من»؟ آیا زنش هر روز بهش کاه می دهد و او به چشم های زنش نگاه نمی کند؟ آیا خودش هر روز صبح می رود یونجه بخرد و می خواهد توی صف گاوها بزند و زودتر از بقیه شان یونجه بگیرد و گاوهای دیگر چنان سم می کوبند در فلان جایش که پوزش کج می شود؟

حالا رازش را می فهمم. هر چه می گذرد، این گاو با سکوتش خودش را به آدم ها شبیه تر می کند جوری که وقتی به ایستگاه آخر می رسیم دیگر او تقریبن شکل آدم هاست و دیگر صدای «ماااا…» شنیده نمی شود. ای گاو بلاگرفته! او آن قدر ساکت ماند که دیگر هیچ کس به ذهنش هم نمی رسد بگوید آهای گاو! چرا مثل آدم ها نایستادی توی صف؟ همه می گویند ول کن بابا حال داری! بالاخره که رسیدیم به مقصدمان. و کسی فکر نمی کند همین کار آقای گاو باعث چند تا چند دقیقه دیر رسیدن آدم ها به محل کارشان شده است و همه ی این دیرشدن ها حاصل گاوکاری او بوده است.

روزهای بعد می فهمم گاوها یکی دو تا نیستند. گاهی جوان اند، گاهی پیر. گاهی مرتب اند گاهی ژولیده. گاهی کارمندند گاهی کارگر. اما همه در یک چیز مشترک اند: گاوند.

پی نوشت: سرویس «واژه ی جادویی» از سایت «واژه یاب» را به وبلاگ اضافه کرده ام. حالا با دو بار کلیک روی هر واژه ای در وبلاگ (به جز لینک ها که با یک کلیک شما را به صفحه ی جدید راهنمایی می کنند) معنی آن از سایت واژه یاب (بر اساس لفت نامه ی دهخدا، فرهنگ معین و…) نمایش داده می شود. گرچه این سرویس هنوز چندان قوی نیست و برخی واژه ها را اشتباه تشخیص می دهد ولی همین هم خوب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search