خوش آمدید

آماژه، سایتی است با چهار عملکرد:

1- راهنمای سفر

2- آموزش زبان فارسی

3- طراحی سایت و سئو

4- منِ نویسنده

* آماژه در فارسی باستان یعنی اشاره.

ارتباط با آماژه

Email: amojiry at gmail
Phone (Only in Telegram): +98-9356718113
Tehran

مسجد امام من

سال ها پیش وقتی به بازدید مسجد امام اصفهان رفتم، راهنما پس از توضیح عظمت و شگفتی قبله و حیاط و گنبد و محوطه ی زیر گنبد مسجد، به حیاط پشتی مسجد بردمان. سنگ ساده ای را در گوشه ی حیاط نشان داد و گفت که این هم ساعتی آفتابی است که شیخ بهایی این گوشه کار گذاشته است. ساعتی دقیق که شیخ مثل یک کار سردستی و بی اهمیت این جا قرارش داده است. 

بعد از آن همیشه این ایده در ذهنم بود که هر نوشته ای که می نویسم، مثل کاری سردستی و بی اهمیت در جایی قرارش دهم. زیاد به نوشته ام اهمیت ندهم. زیاد اهمیت دادن به  چیزی که نوشته ام، یعنی نقطه ی پایان گذاشتن بر خودم. یعنی این جا، نقطه ی اوج من بوده است و تمام! اما نه. من هر بار می توانم بهتر از گذشته بنویسم. پس اهمیت نمی دادم که یک نفر نوشته ام را بخواند یا چندین و چند نفر، کسی نوشته ام را به نام خود منتشر کند، به نوشته ای که مدت ها برایش زحمت کشیده ام توجه نشود و… چرا که باز هم می توانستم بهترش را بنویسم.

اما واقعیت این است که ساخت این همه ساعت آفتابی -هر چند فوق العاده دقیق باشند- وقتی ارزش پیدا می کند که در کنار مسجدی به عظمت و شاهکاریِ مسجد امام ساخته شوند. 

و من هنوز مسجد امام خودم را نساخته ام.


بعد از نوشت: آقا امین تذکر دادند که معمار مسجد امام «علی اکبر اصفهانی» بوده است. گرچه این (به خصوص با توجه به این که راهنما گفته بود شیخ بهایی این را ساخته است) آسیبی به نوشته ی بالا وارد نمی کند اما به هر حال مهم است که تاریخ، تحریف نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search