خوش آمدید

آماژه، سایتی است با چهار عملکرد:

1- راهنمای سفر

2- آموزش زبان فارسی

3- طراحی سایت و سئو

4- منِ نویسنده

* آماژه در فارسی باستان یعنی اشاره.

ارتباط با آماژه

Email: amojiry at gmail
Phone (Only in Telegram): +98-9356718113
Tehran

بانوی امین

استاد وقتی شنید که فرزند خانم فوت کرده است، گفت لابد دیگر درس را تعطیل خواهد کرد. دو روز بعد اما، کسی را فرستاد سراغ استاد برای ادامه ی تحصیل. استاد تعجب کرده بود و خانم می گفت: مرگ فرزندانم آزمایش الهی است. هفت تا از هشت بچه اش در زمان زندگی خودش، مُردند و می گفت: داغ فرزند باعث می شد به داغ گداز پناهنده شوم و معارف برایم به دست آید.

«جای آن را دارد که انسان در کسب کمالات روحانی و حیات جاودانی و رسیدن به عالم ملکوت هر چه دارد، فدا دهد و چشم از این لذت¬های فانی مشوب به چندین هزار آلام بپوشد و تا می تواند بکوشد و مثل دریا ساعتی از جوش و خروش نه ایستد تا آن که شاید راهی به عالم حقیقت پیدا نماید.»

***

جی. کی. رولینگ! نویسنده و ناشر کتب هری پاتر می ترسیدند اگر مردم بفهمند که جلد اول این کتاب را یک زن نوشته است، کتاب فروش نرود. به ناچار نام مستعار رولینگ را روی کتاب نوشتند. بانو امین اما روی کتاب هایش می نوشت: «بانوی ایرانی» یا بانوی اصفهانی. درست وقتی که رضاخان تجددخواهی زوری خود را آغاز کرده بود. تجددخواهی با بی حجابی زنان.

«ای بانوی اروپایی منش! این گناه را کوچک مشمار و اگر واقعاً مسلمانی، این طریق مسلمانی نیست. اگر عقیده به تعلیمات اسلامی نداری، بی دینی خود را اعلام کن، که عمل قبیح تو باعث جرئت دیگران نشود; و اگر علاقه مند به شریعت نیستی، دشمنی چرا؟» «اگر زنان یک جامعه ـ که از ارکان آن هستند ـ فاسد شوند، جامعه ای را به فساد می کشند، بخصوص اگر فساد یا گناهشان علنی باشد.»

***

وقتی کتاب اولش به حوزه ی علمیه ی نجف رسید و علما دیدند نویسنده ی کتاب، «بانوی ایرانی» است، تعجب کردند. یک زن؟ استادش می گفت: این ها که او نوشته، تراوش های فکری خودش است و به درس های من ربطی ندارد. آیت الله نجفی گفته بود: «این کتاب را گنجینه ای از گوهرهای گران بها یافتم…تالیفی که به شهادت هر مولفی در برگیرنده ی انواع علوم و زنده کننده ی آثار و سنن و رسوم اسلامی است…چه فراوان مواردی که دشواری را از مسائل پیچیده برطرف نموده.» 

«این علومی که مردم وی را علم حقیقی خوانند و در طلب آن زحمات طاقت فرسا و مشقات بی انتها متحمل می گردند، اکثر آن ها، علم نما است، زیرا که فراگرفتن بعضی اصطلاحات یا حفظ کردن اندکی از معانی الفاظ یا اختراع نمودن برخی از صنایع و غیر این ها را چگونه می توان در تعداد علوم حقیقی شمرد؟»

***

«با توجه به آثار قلمی که از این خانم در دسترس ما قرار گرفته، به طور قطع می توان ایشان را از علمای برجسته عالم تشیّع معرفی نموده و روش علمی ایشان هم کاملا قابل مقایسه با سایر دانشمندان بوده، بلکه با نظریه مقامات عالیه روحی، ایشان را از گروه نخبه ای از دانشمندان به شمار آورد که به اضافه ی فراگرفتن دانش، به تولّد جدید در زندگی نایل می شوند.» علامه جعفری این ها را گفته بود.

«عالم کسی است که در قلب وی نوری پدید گردد که او را رهبری نماید به جاده ی سعادت و رستگاری… ببین بعد از این همه تدریس و مطالعه، آیا احراز قوه ی قدسی نموده ای؟ آیا حقیقت دیگری یا مطلب تازه ای برای تو کشف شده؟ یا آن که فقط صور خطوط و مفاهیم الفاظ در ذهن تو جای گرفته؟»

***

آیت ا… مرعشی اجازه ی اجتهادش را از او گرفته بود. شهید مطهری گفته بود: «از بانو مجتهده امین سوالی کردم و وقتی او شروع به پاسخ گویی کرد، دیدم که من باید دست و پای خود را جمع کنم.» به قول خودش: به گونه‌ای در تحصیل افراط می‌‌کرد که در هیچ حالی حتی بیماری و بارداری، بلکه در حال درد زایمان به مدت سه سال ترک نکرد.

«شاید بعضی از مخترعین صنایع جدید و طرفداران آن ها هم ادعا نمایند که حقیقت علم، همان اختراعات محیرالعقول دست بشر است. مثل: اختراع رادیو، تلگراف، بی سیم، زیردریائی و امثال این ها. لکن این را ندانسته اند که پیشوایان بشر و عقلای عالم اعتنائی به عالم طبیعت و دنیای فانی نداشته اند، مگر به قدری که مسافر عالم حقیقت، … توشه ای از وی بردارد.»

«اگر به نظر دقت و کنجکاوی گرد سرتاسر علومی که حکما و ادبا آن را علم می نامند بنگری، خواهی دانست هیچ یک از آن ها علمی نیست که تو را از نیستی به هستی… برساند، مگر علم توحید و شناسایی حق تعالی به نور ایمان و یقین. اگر قدمی به طرف حقیقت برداری و اندکی پیش بروی،… آن وقت لذتی … در خود مشاهده کنی که در خور توصیف نیست.»

***

آیت ا… جوادی می گوید: «این سیده ی نساء عالمین در عصر خود فهمید که باید حرکت کرد و حرکت جوهری، نه جرکت عرضی.» آدم عجیبی بود. یک زن مجتهد. جامع علوم عقلی و نقلی. و بعد…

«معلوم تو چیست که لاف علم می زنی؟ آیا فراگرفتن کلمات غیر برای تو شرافتی پدید می نماید؟ آیا افکار روشن کسی، قوه ی فکری تو را قوت می بخشد؟ یا به مجرد مطالعه ی قیل و قال های گذشتگان برای تو کمال روحانی افزوده می کند؟ نه چنین است و این گمان ناشی از خدعه ی نفس و تخیلات شیطانی است که انسان بیچاره را مغرور نموده و اوقات عزیز و عمر گران بهای خود را بیهوده از دست می دهد.»

***

چادر و روسری سفیدی به سر می کرد و به استقبال مهمانش می رفت. با حوصله و آرام به سوال شان گوش می داد و بعد به آن پاسخ می داد. یک بار به جوانی که از او یک نصیحت خواسته بود، گفت: پسرم! به آن چه می دانی، عمل کن.

«علامت حسن خلق این است که آدم خوش خلق، همیشه خوش لهجه و خوش مسلک و بشاش می باشد و این دو صفت، یعنی تواضع و حسن خلق، به قدری جذاب است که یک قسمت بزرگ از طریق معاشرت…روی میزان این دو اصل اخلاقی است. انسان هر قدر دارای کمالات باطنی … باشد، اگر متکبر و تندخوی و خشن شد، مردم از وی گریزان می شوند.»

***

آیت الله حائری، موسس حوزه ی علمیه ی قم نوشته بود: «امیدوارم آن بانو مرا از دعای خیر، در جاهایی که گمان اجابت می رود، فراموش نکند، همان طور که بنده ایشان را از دعای خیر فراموش نمی کنم.» 

بانو! دعایمان کن که سخت محتاجیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search