خوش آمدید

آماژه، سایتی است با چهار عملکرد:

1- راهنمای سفر

2- آموزش زبان فارسی

3- طراحی سایت و سئو

4- منِ نویسنده

* آماژه در فارسی باستان یعنی اشاره.

ارتباط با آماژه

Email: amojiry at gmail
Phone (Only in Telegram): +98-9356718113
Tehran

نوشته های شبانه- 14: شب های جاده

کسی که شب ها توی جاده های بیرون شهر رانندگی کرده باشد، می فهمد که چه حس زیبایی دارد این کار. مخصوصن وقت هایی که جاده خلوت است و شب تاریک است و از شهرها دوری و تنها روشنایی اطراف، نور چراغ ماشین هاست. این جور وقت ها می توانی گاهی شیشه ی پنجره را پایین بیاوری و به آسمان نگاه کنی و صور فلکی را که خیلی خوب پیدا هستند، نگاه کنی. نگاه کنی و یک دل سیر لذت ببری. 

توی جاده، ماشین هایی هستند که همیشه عجله دارند. وقتی در لاین سرعتی، پشت سرت می آیند و مدام نور بالا می زنند. یکی از لذت های جاده این است که کنار بروی و بگذاری آن ماشین ها رد شوند و بعد بروی پشت سرشان و نور بالایت را روشن بگذاری توی چشمشان! 

راننده های این جور ماشین ها، جاده را نمی فهمند. برای آن ها مهم رسیدن است نه مسیر. اما برای رانندگان ماشین های سنگین، احتمالن جاده خیلی بیش از این ها مفهوم دارد. آن ها به حق «سلطان جاده»* هستند. اگر احترام بزرگ تریشان را داشته باشی، به تو احترام می گذارند و حتا بعضی وقت ها برای رد شدنت، می اندازند در خاکی. ولی اگر بخواهی پررو بازی در بیاوری و قواعد رانندگی در جاده را نفهمی، ممکن است حتا چپه ات کنند! یا به قول آقا داود، اگر بروی پشت سرشان، بارشان را خالی کنند روی سرت! 

اگر گاهی سرکی بکشی به کابین این سلاطین جاده، می بینی که در این اتاق کوچک آن ها، یک زندگی جاری است. چیزی که در آن ماشین هایی که با صد و چل تا می رانند، پیدا نمی شود.

جمله هایی که رانندگان ماشین های سنگین، پشت ماشین شان می نویسند هم جالب است. همان جمله هایی که به «نوشته های پشت کامیونی» معروفند. بعضی هاشان نقاشی های تکراری دارند. مثل آن الهه ای که روی هلال ماه نشسته است، یا آن دخترکی که عینکش را پایین داده و با آمیزه ای از غرور و تعجب به تو نگاه می کند. اما مخصوصن اگر از قدیمی های جاده باشند و رنگ و بوی جاده و سنت های آن برایشان مفهوم داشته باشد، این جمله های پشت کامیونی، منحصر به فرد و قشنگند. پشت یکی شان نوشته بود: «جاده به جز جدایی هیچی به من نداده.»

لذتی که شب های جاده دارد خیلی زیباست. آرامشی که دارد…

* King of the Road: یک بازی رایانه ای که احتمالن برای خیلی ها کسل کننده است اما برای من خیلی لذت بخش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search